Adam Přáda

11817285_10207402382843899_190252017082819472_n

Jmenuji se Adam Přáda a jsem z Ostrova u Karlových Varů. Na Cambridge studuji přírodní vědy se zaměřením na chemii. V budoucnu se nejspíše chci věnovat chemii fyzikální a výpočetní.  Na střední škole jsem dělal chemickou a fyzikální olympiádu a i ty mě přivedly ke studiu na Cambridge. Ve volném čase si rád čtu novinky ze světa vědy a chodím běhat.

My name is Adam Přáda and I am from Ostrov in the Karlovy Vary region. At Cambridge I study the Natural Sciences course and I specialise in chemistry. In the future I probably want to work in the field of physical and computational chemistry. At the secondary school I participated in the chemistry and physics olympiads, which also led me to studying in Cambridge. In my free time I like to read news about science in general and I run regularly.

Kačka Cohnová

Ahoj, jmenuji se Kačka Cohnová a po maturitě na pražském Gymnáziu Nad Alejí jsem se vydala na Cambridge, kde v prvním ročníku studuji společenské a politické vědy na Murray Edwards College. Zajímám se o kulturu španělsky mluvících zemí – na střední škole jsem strávila půl roku studijním pobytem na Kostarice. Ve volném čase se ráda učím cizí jazyky, hraju týmové sporty a chodím po horách.

Hi, my name is Kate Cohnová, and after graduating from Gymnázium Nad Alejí, my high school in Prague, I decided to continue my studies in Cambridge. I am in my first year studying Human, Social and Political Sciences at Murray Edwards College. I am interested in the cultures of Spanish speaking countries – in high school, I spent a semester studying in Costa Rica. In my free time, I enjoy learning foreign languages, playing team sports and hiking in the mountains.

Juraj Mičko

Hi! I am Juraj, from Slovakia. I went to Gymnazium Postova 9 high school in Kosice, taking part in many competitions and engaging where possible. One of the most life-changing projects I was part of was our studen-run company with a technological invention that succeeded at finals in Switzerland. Robotics is another field that captivated me and brought me to the finals of RoboCup in Japan. Currently, I am happy to study Computer Science at Cambridge. I love people, nature and events of various kinds 🙂

Ahoj! Som Juraj, zo Slovenska. Chodil som na Gymnázium Poštová 9 v Košiciach, zúčastňoval sa mnohých súťaží a angažoval sa, kde sa dalo. Jeden z projektov, ktoré mi najviac zmenili život, bola naša študentská firma s technologickým vynálezom, s ktorou sme uspeli na finále vo Švajčiarsku. Tiež som sa venoval robotike, čo mi pomohlo dostať sa na finále RoboCupu v Japonsku. Aktuálne študujem Computer Science v Cambridge. Všeobecne mám rád ľudí, prírodu a skoro všetky aktivity/udalosti 🙂

Kristina Králová

Jmenuji se Kristina a pocházím z Prahy, kde jsem vystudovala Gymnázium Jana Keplera. V Cambridge druhým rokem studuji společenské a sociální vědy, konkrétně politologii, mezinárodní vztahy a sociologii, na Queens‘ College. Kormě akademické vytíženosti jsem hodně aktivní a angažovaná v několika spolcích na univerzitní i kolejové úrovni, od sportu, přes charity a debatování. Když se ale najde nějaká ta volná chvilka, ráda si zajdu do místních divadel, anebo na koncerty.

My name is Kristina and I am from Prague where I graduated from Johannes Kepler Grammar School. I am a second year Human, Social and Political Sciences student, namely Politics, International Relations, and Sociology, at Queens’ College Cambridge. In addition to academic work, I am quite active and engaged in various societies on both University and college level, from sports, to charities and debating. Although, if I am able to find a spare minute I love to visit local theatres and concerts.

Jonáš Fuksa

Ahoj, jmenuji se Jonáš a na Cambridge jsem se po maturitě na libeňském PORGu vydal studovat Natural Sciences. Konkrétně bych se chtěl z široké nabídky tohoto předmětu do budoucna věnovat fyzice, ačkoliv mě láká i geologie a filosofie vědy. Momentálně jsem v prvním ročníku. Rád se věnuji hudbě, baví mě hlavně jazz a rock, hraji na kytaru v několika kapelách a nenechám si ujít příležitost k jamu. Nedílnou součástí mého života je taky basketbal a hraji za univerzitní tým.

Hi, my name is Jonáš. After graduation at PORG I decided for the Natural Sciences course at Cambridge. Later on I would like to specialise in Physics, even though Earth Sciences and Philosophy of Science also appeal to me. I am currently in my first year. I am very much into music, jazz and rock in particular, I play guitar in a few bands and I am always up for a jam. Basketball is also a big part of my life, so I joined the University team.

Betka Roeselová

Jmenuji se Bětka Roeselová a pocházím z Prahy, kde jsem studovala na Gymnáziu Jana Keplera. V Cambridge teď studuji druhým rokem Natural Sciences, konkrétně chemii, biochemii a molekulární bologii, na Peterhouse. Mimo akademický život hraju basket v kolejním týmu, občasně na klavír a po večerech karty. Taky se tu v pozdějších hodinách najde spousta zajímavých přednášek a koncertů. Když jsem doma v Praze, snažím se kromě dohánění školy taky pomáhat vést turistický oddíl Ligy lesní moudrosti.

My name is Bětka Roeselová and I am from Prague in Czech Republic where I attended Johannes Kepler Gymnasium. I am currently in 2nd year at Peterhouse studying Natural Sciences (mostly chemistry, biochemistry and molecular biology). Outside of studying I enjoy playing either cards or the piano in the evenings and being part of the college Basketball team. There are also usually some interesting talks and concert happening in Cambridge, which are always nice to attend. When I am home in Prague I also help out with a local Woodcraft group.

Štefan Stanko

DSC_6701 (695x840)

Volám sa Štefan a pochádzam z Levíc, kde som 8 rokov chodil na Gymnázium Andreja Vrábla. Už tam ma očarila predovšetkým chémia – úspešne som sa zúčastnil na niekoľkých medzinárodných olympiádach. K štúdiu na Cambridge ma motivovala rodina, škola a priatelia a svoju voľbu som nikdy neoľutoval. Momentálne som v druhom ročníku štúdia Natural Sciences. Vo voľnom čase veslujem a niekoľko rokov som hral na gitaru.

My name is Štefan and I am from Levice where I was attending Gymnázium of Andrej Vrábel for 8 years. During my secondary school studies I became fascinated by natural sciences, especially by chemistry – I successfully participated in several international olympiads. My family, school and friends encouraged me to apply to Cambridge and I have never regretted the decision. I am currently a second year Natural Sciences student. I like to spend my free time actively – I am rowing and I was playing the guitar for several years.

Petr Doležal

IMG_0916_enhanced

Ahoj, jmenuji se Petr Doležal a pocházím z Nového Strašecí. Na Cambridge už druhým rokem studuji předměty fyziku, matematiku, geologii a geofyziku, spolu se základy programování, jako součást oboru Přírodní vědy. Ze široké nabídky Cambridgských spolků jsem se aktivně pustil do veslování a stal jsem se součástí mé kolejní studentské unie. Pokud mi zbyde nějaký čas, rád si zajdu na nějakou zajímavou přednášku, či na jeden z koncertů, kterých je v Cambridge spousta. Když jsem doma v Čechách, pomáhám s vedením skautského oddílu, s organizací fyzikálních korespondenčních seminářů a občas si zatancuji a zazpívám s místním folklórním souborem.

Hi, my name is Petr Doležal and I’m from Nové Strašecí, Czech Republic. I am a 2nd year Cambridge student of the Natural Sciences course, with subjects like Physics, Maths, Geology and Geophysics and Computer Science. When I came to Cambridge and was presented with the plethora of free-time activities, I took up Rowing and it has since become my passion. In addition to that I was elected the Junior Steward, a catering officer under my College’s Student Union, which, together with my course, takes most of my time. Whenever I have a free evening, I like to attend various interesting speakers, be it from the fields of Science or Arts, or go and listen to one of many Classical concerts here in Cambridge. Back at home, I help out with a local Scout group, I am part of the teams that organise Physics competitions for younger students and from time to time I get to dance in my hometown’s folk group.

Michal Barabas

michal-barabas

 Jmenuji se Michal a na Cambridge studuji už třetím rokem. Po složení zkoušky IB na pražském Anglickém gymnáziu (English College in Prague) v roce 2009 jsem nastoupil na Londýnskou UCL, kde jsem obdržel bakalářský titul z Farmakologie. Po roční stáži ve výzkumném oddělení farmaceutického giganta GSK jsem začal studovat M. Phil v Translační medicíně na Wolfson College. Vzápětí jsem pak pokračoval ve studiu Medicíny na tzv. ‘graduate’ programu kde jsem momentálně ve třetím, předposledním ročníku. Kromě studia se aktivně angažuji v univerzitním týmu ledního hokeje, a občas vesluji za Wolfson college. Ve zbytku volného času dělám ‘supervisora’ z farmakologie mladším ročníkům a hraji na bicí ve studentské kapele.

My name is Michal and I have been studying at Cambridge for the past three years. After completing the IB diploma at English College in Prague in 2009, I started studying towards BSc in Pharmacology at UCL. After completing the degree I went on to work in industrial pharmaceutical research at GSK but switched back to academic environment by studying towards M.Phil in Translational Medicine at Cambridge’s Wolfson College. I remained at Wolfson after having obtained my M. Phil, as I got into the ‘graduate’ medicine programme. Currently, I am in the penultimate year, on my way to becoming a doctor. I have been actively involved in the University Ice Hockey team for the past three years, holding various committee positions, and rowing for the Wolfson College Boat Club. In my spare time I am supervising the MVST 1B pharmacology course and play drums in a student-led rock band.

Terka Kadlecová

Jmenuji se Tereza Kadlecová a studuji architekturu na zaručeně nejvzdálenější (ale zato obklopené krásnou přírodou a mající vnitřní bazén) koleji; Girton College. Pocházím z Brna, kde jsem chodila na Gymnázium Brno, Vídeňská, do programátorské třídy. I když je většina mého volného času tady v Cambridge vyplněná kreslením, rýsováním a lepením, ráda si najdu čas na tančení swingu, jógu nebo třeba na to zajít na koncert. Z architektury mě nejvíce zajímá vývoj a plánování měst a problematika sociálního bydlení a veřejných prostor.

My name is Tereza Kadlecova and I study architecture at Girton College, which is famous for being, ehm, let´s say very far away from everything. I am from Brno where I studied at Gymnázium, Brno, Vídeňská, in an IT-focused class. Here in Cambridge, I spend most of my time sketching, designing, glueing and drawing. However, I always find some time to go dancing swing, do some yoga or perhaps go to a concert with friends. In architecture, I am mostly interested in the development and future of our cities, social housing and public spaces.