Adam Přáda

11817285_10207402382843899_190252017082819472_n

Jmenuji se Adam Přáda a jsem z Ostrova u Karlových Varů. Na Cambridge studuji přírodní vědy se zaměřením na chemii. V budoucnu se nejspíše chci věnovat chemii fyzikální a výpočetní.  Na střední škole jsem dělal chemickou a fyzikální olympiádu a i ty mě přivedly ke studiu na Cambridge. Ve volném čase si rád čtu novinky ze světa vědy a chodím běhat.

My name is Adam Přáda and I am from Ostrov in the Karlovy Vary region. At Cambridge I study the Natural Sciences course and I specialise in chemistry. In the future I probably want to work in the field of physical and computational chemistry. At the secondary school I participated in the chemistry and physics olympiads, which also led me to studying in Cambridge. In my free time I like to read news about science in general and I run regularly.

Aranka Hrušková

Ostrava12 (2)

Po maturitě na pražském Gymnáziu Christiana Dopplera jsem nastoupila do nejstarší a nejmenší cambridgeské koleje, ve které se nyní již třetím rokem učím matematice. S nadšením se účastním živého dění, kterým je městečko zaplněno – jeden rok jsem tančila za univerzitní družstvo, hraju v různých souborech na klarinet (a marně hledám, kdo by se mnou založil cimbálku), chodím na večerní přednášky nesčetných společností a jedné dokonce spravuji stránky. Po dokončení cambridgeských studií bych si ráda udělala PhD a zůstala v akademickém prostředí.

I am a third year mathematician (or a mathmo as we say) from the oldest and smallest college, which has become my home after I graduated from Gymnázium Christiana Dopplera in Prague. The scope of possibilities our lively town has on offer will never tire me out – I was dancing for the university team for one year, I play the clarinet in various ensembles (and am looking for somebody to start a cimbalom ensemble with) and often go to evening talks organised by the countless societies one of which has elected me its webmistress. When I graduate, I want to continue to PhD and then stay in academia.

Branislav Uhrín

IMG_20160721_191739

Ahoj, volám sa Braňo a pochádzam z Prešova na východnom Slovensku. Po troch rokoch štúdia na strednej škole v anglickom Newcastli som sa vydal na Cambridge University, kde už druhý rok študujem Computer Science. Mám rád zimné športy ako napríklad lyžovanie a hokej.

Hi, my name is Bran and I come from Prešov in Slovakia. After spending three years studying in a school in Newcastle, I came to Cambridge University where I am currently in my second year studying Computer Science. I like winter sports such as skiing and ice hockey.

Jan Růžička

14448898_10209464326260406_6153245967372550929_n

Jmenuji se Jan Růžička a v současné době studuji Executive MBA na Judge Business School, University of Cambridge. Od roku 2005 jsem pracoval v české státní správě, nejprve jako osobní tajemník ministra kultury a následně jako ředitel kabinetu ministra a vrchní ředitel pro mezinárodní vztahy na ministerstvu zdravotnictví. Zdravotnictví je má velká láska a je skvělé, že mohu pomáhat celé řadě projektů od otevření první kliniky tradiční čínské medicíny v ČR, projektům v pregraduálním a postgraduálním vzdělávání ve zdravotnictví, nebo humanitárním a rozvojovým projektům v očkování a epidemiologii.

Hello guys! My name is Jan Ruzicka and I am currently studying executive MBA at Judge Business School, University of Cambridge. Since 2005, I have been working in the Czech Civil Service, first as Private Secretary to the Minister of Culture and then as Chief of Staff and Director-General at the Ministry of Health. Healthcare, especially public and global health, is my big love, and it is great that I can help diverse range of projects from opening of the first TCM teaching clinic in the Czech Republic, projects in undergraduate and postgraduate health education, humanitarian and development collaboration and global health projects in vaccination and epidemiology.

Jirka Lhotka

representativni fotka VK-edit

Ahoj, jmenuji se Jirka Lhotka, jsem původně z Prahy a po maturite na pražském PORGu jsem se vydal na Cambridge, kde teď druhým rokem studuji Computer Science. Snadno se nadchnu pro nové věci, a tak se ve volném čase věnuji nejrůznějším aktivitám od MUN konferenci přes šachy až po běhání nebo surfování.

Hi, my name is Jirka Lhotka, I’m originally from Prague and after graduating at Prague’s PORG grammar school I went to Cambridge where I’m in my second year doing Computer Science. I love to learn about and do new things and as a consequence I spend my free time doing loads of random stuff from MUN conferences and chess to running or surfing.

Lucie Studená

Lucie2

Jsem česká studentka třetího ročníku Natural Sciences (zaměření na Plant Sciences) v Cambridge, St John’s College. Přes prázdniny mi učarovala syntetická biologie, která je spojením inženýrství a molekulární biologie a zahrnuje i nějakou tu bioinformatiku – pracovala jsem na projektu pro iGEM soutěž. Miluju aktivní život a pokud se zrovna nevěnuju biologii, najdete mě na horských expedicích, na kajaku, v jeskyních nebo kdekoliv venku se sporty. Snažím se ale i zlepšit ve fotografování a improvizačním divadle, trochu oživit hraní na kytaru a příčnou flétnu, moc ráda cestuju a diskutuju, zajímá mě osobnostní rozvoj a amatérská psychologie. A obecně, nejlepší je, když se něco děje a můžu se něco nového naučit se skvělými lidmi!

I am a third year Czech student of Natural Sciences (Plant Sciences specialisation) in Cambridge, St John’s College. In the summer I got really excited for synthetic biology, which connects engineering and molecular biology and involves a bit of bioinformatics as well – I have worked on a project for iGEM competition. I love active living and when I am not doing biology, you may find me at mountain expeditions, kayaking or caving or wherever else sporting. I also try to improve my photography and improvisation theatre skills, bring back to life my guitar and flute, I love traveling and discussions, I am interested in personality development and amateur psychology. And generally, it’s the best if much is happening and I can keep learning something new with nice people!

Štefan Stanko

DSC_6701 (695x840)

Volám sa Štefan a pochádzam z Levíc, kde som 8 rokov chodil na Gymnázium Andreja Vrábla. Už tam ma očarila predovšetkým chémia – úspešne som sa zúčastnil na niekoľkých medzinárodných olympiádach. K štúdiu na Cambridge ma motivovala rodina, škola a priatelia a svoju voľbu som nikdy neoľutoval. Momentálne som v druhom ročníku štúdia Natural Sciences. Vo voľnom čase veslujem a niekoľko rokov som hral na gitaru.

My name is Štefan and I am from Levice where I was attending Gymnázium of Andrej Vrábel for 8 years. During my secondary school studies I became fascinated by natural sciences, especially by chemistry – I successfully participated in several international olympiads. My family, school and friends encouraged me to apply to Cambridge and I have never regretted the decision. I am currently a second year Natural Sciences student. I like to spend my free time actively – I am rowing and I was playing the guitar for several years.

Petr Doležal

IMG_0916_enhanced

Ahoj, jmenuji se Petr Doležal a pocházím z Nového Strašecí. Na Cambridge už druhým rokem studuji předměty fyziku, matematiku, geologii a geofyziku, spolu se základy programování, jako součást oboru Přírodní vědy. Ze široké nabídky Cambridgských spolků jsem se aktivně pustil do veslování a stal jsem se součástí mé kolejní studentské unie. Pokud mi zbyde nějaký čas, rád si zajdu na nějakou zajímavou přednášku, či na jeden z koncertů, kterých je v Cambridge spousta. Když jsem doma v Čechách, pomáhám s vedením skautského oddílu, s organizací fyzikálních korespondenčních seminářů a občas si zatancuji a zazpívám s místním folklórním souborem.

Hi, my name is Petr Doležal and I’m from Nové Strašecí, Czech Republic. I am a 2nd year Cambridge student of the Natural Sciences course, with subjects like Physics, Maths, Geology and Geophysics and Computer Science. When I came to Cambridge and was presented with the plethora of free-time activities, I took up Rowing and it has since become my passion. In addition to that I was elected the Junior Steward, a catering officer under my College’s Student Union, which, together with my course, takes most of my time. Whenever I have a free evening, I like to attend various interesting speakers, be it from the fields of Science or Arts, or go and listen to one of many Classical concerts here in Cambridge. Back at home, I help out with a local Scout group, I am part of the teams that organise Physics competitions for younger students and from time to time I get to dance in my hometown’s folk group.

 Jiří Kučera

kucera

Ahoj, jmenuji se Jirka Kučera a jsem absolventem pražského Gymnázia Jana Keplera. V současné době studuji druhým rokem přírodní vědy se zaměřením na fyziku na Trinity College. Kromě relativně pestrého akademického života, který zahrnuje účast na několika mezinárodních olympiádách, zabírá drtivou část mého volného času sport. Po šesti letech veslování za Bohemians Praha jsem přesedlal na volejbal. Tomu se plně věnuji v Cambridge jako hráč univerzitní reprezentace a jako kapitán kolejního družstva. Mimo to si ale rád zaběhám a občas se i svezu na vodě v kolejní posádce. Když pak ještě zbyde nějaká chvíle, s chutí zajdu s kamarády do kina nebo na přednášku.

Hi, my name is Jirka Kučera and I graduated at Johannes Kepler grammar school, Prague. Currently, I am a second year phys NatSci at Trinity College. Apart from my academic life (which includes several International Science Olympiads) most of my free time is taken up by sport. After having rowed for six years, I switched to volleyball which quickly became my passion or rather obsession – in Cambridge, I play for the University Blues and I am captain of the College team. I also fancy running and rowing from time to time. Last but not the least, if I have the opportunity I enjoy going out to see a movie with my friends.

Michal Barabas

michal-barabas

Jmenuji se Michal a na Cambridge studuji už třetím rokem. Po složení zkoušky IB na pražském Anglickém gymnáziu (English College in Prague) v roce 2009 jsem nastoupil na Londýnskou UCL, kde jsem obdržel bakalářský titul z Farmakologie. Po roční stáži ve výzkumném oddělení farmaceutického giganta GSK jsem začal studovat M. Phil v Translační medicíně na Wolfson College. Vzápětí jsem pak pokračoval ve studiu Medicíny na tzv. ‘graduate’ programu kde jsem momentálně ve třetím, předposledním ročníku. Kromě studia se aktivně angažuji v univerzitním týmu ledního hokeje, a občas vesluji za Wolfson college. Ve zbytku volného času dělám ‘supervisora’ z farmakologie mladším ročníkům a hraji na bicí ve studentské kapele.

My name is Michal and I have been studying at Cambridge for the past three years. After completing the IB diploma at English College in Prague in 2009, I started studying towards BSc in Pharmacology at UCL. After completing the degree I went on to work in industrial pharmaceutical research at GSK but switched back to academic environment by studying towards M.Phil in Translational Medicine at Cambridge’s Wolfson College. I remained at Wolfson after having obtained my M. Phil, as I got into the ‘graduate’ medicine programme. Currently, I am in the penultimate year, on my way to becoming a doctor. I have been actively involved in the University Ice Hockey team for the past three years, holding various committee positions, and rowing for the Wolfson College Boat Club. In my spare time I am supervising the MVST 1B pharmacology course and play drums in a student-led rock band.